Hakkımızda

Hikayemizde Hep Deniz Sevdası Var

Karadeniz’in kalbinde, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde başladı hikâyemiz… Ailenin büyükleri, henüz çok gençken pastanelerde çalışmaya ve mesleğin en ince ayrıntılarını öğrenmeye başladılar. 1960’lı yıllarda İzmir’de açtıkları Ufuk Pastanesi, ailenin pastacılık tutkusunun ilk bağımsız adımı oldu. Halil, Süleyman, Osman ve Hüseyin kardeşlerin özverili çalışmalarıyla İzmir’e unutulmaz tatlar kazandıran Ufuk Pastanesi ve Meram Pastanesi, sonrasındaki en başarılı adım olan Rıhtım Pastaneleri’nin temelini oluşturdu.

Kalite, lezzet, yepyeni tatlar, özenli ve titiz çalışma prensipleriyle 1970’lerde Bursa’nın Altıparmak semtinde pastanelerini kuran kardeşler; denize olan sevdalarını kendilerine isim kıldılar ve Rıhtım Pastaneleri’nin doğuşu bu güçlü köklerden işte böyle gerçekleşti.

Pastacılık Ruhumuzda Var

Kısa zamanda Uludağ Üniversitesi Acil Servis, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı, Özlüce ve Beşevler şubeleri açıldı. Zamanla büyük bir aileye dönüşmüş olan Rıhtım Pastaneleri Ekibi, ulusal başarılara da imza attı. TAŞFED Milli Takım Üyesi ve Rıhtım Pastaneleri’nin usta pasta şefi Metin Taşçı; 2016 yılında Cake Show İstanbul’da gümüş madalya, 2017 İstanbul Gastronomi Festivali’nde Avrupa birinciliği ile altın madalya, yine 2017’de dünyanın her yerinden 1200 pasta şefinin katıldığı İngiltere Birmingham Cake lnternational’da hem şampiyon olarak altın madalya hem de jüri özel ödülüyle gümüş madalya kazandı.

Rıhtım Pastaneleri Ailesi Daima Sizlerle

Rıhtım Pastaneleri; aile sıcaklığı ile yıllardır birlikte olan profesyonel ekibi ve usta şefleriyle; hâlâ ilk günkü heyecan, dürüstlük ve özen ile kaliteli lezzet üretmeye, hizmet ağını genişletmeye devam ediyor.